Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
 
Start
Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
 
Gdzie szukać ptaków?
Co jest potrzebne do obserwacji?
Jak patrzeć na ptaki?
Etyka obserwatora
Poleć znajomemu
Drukuj
Jak patrzeć na ptaki?
 
 
Przede wszystkim cierpliwie i uważnie.
Dobrze jest trochę znać nazwy różnych części ciała ptaka – łatwiej wtedy będzie zrozumieć jego opis w książce. Nazwy: lotki, kuper czy lusterko nie będą już brzmiały obco i wiadomo będzie, na co należy patrzeć, kiedy staramy się rozpoznać ptaka.

Na co zwracać uwagę?
Wielkość ptaka.  To pierwsza cecha, którą spostrzegamy. Najłatwiej jest określić wielkość w porównaniu z innym ptakiem, którego już dobrze znamy. Dzięki temu możemy na przykład zapisać w swoich notatkach – ptak większy od gołębia, albo - ptak wielkości wróbla. To już jest ważna informacja!
Kolor upierzenia.  To bardzo ważna cecha. Rożnorodność kolorów w świecie ptaków jest bardzo duża. Pióra jednego ptaka też nie są w jednolitym kolorze. Trzeba więc zwrócić uwagę na szczegóły ubarwienia – jakiego koloru jest głowa, kark, pierś. Czy kolor piór na skrzydłach układa się w jakiś rysunek lub czy plama na okiem nie tworzy kreski jak brew? A może policzek (tak, ptaki też go mają!) wyróżnia się innym kolorem? To mogą być bardzo ważne uwagi. Nieprzekonanych o tym zachęcamy do zabawy z naszymi  Kolorowankami!
ilustracja
Samiec krzyżówki jest bardzo kolorowy - fot. Ewa Szulc
 

Wygląd dzioba i nóg.
 Dziób długi czy krótki, wąski czy masywny, zagięty i ostry jak u ptaka drapieżnego czy prosty jak u bociana? Przyjrzyjcie się jeszcze raz w czasie gry Rozpoznaj ptasie dzioby, ile tu jest możliwości. A nogi – długie czy krótkie, z błoną pławną czy bez, a może mocne z długimi palcami i pazurkami, jak u dzięcioła? A kolor dzioba i nóg? Jest na co zwrócić uwagę i zapisać w notesie!
ilustracja
Dziób grubodzioba zwraca uwagę - fot. Anna Kogut 

Zachowanie.  Obserwacja zachowania ptaka przyniesie na pewno dużo przyjemności i wzbogaci waszą wiedzę, o tym gdzie szuka on pokarmu (czyli gdzie żeruje ), co je, jak szybko uwija się sikorka, żeby nakarmić siebie i swoje pisklaki albo o jakiej porze dnia ptaki najgłośniej śpiewają. Takie spostrzeżenia pozwolą Wam zrozumieć wiele zagadek z życia ptaków, na przykład dlaczego bocian kroczy za orzącym pole traktorem i czego tam szuka. ilustracja
Orka z bocianami -
fot. Piotr Rymarowicz
Różne ciekawe obserwacje ptasiego zachowania poczynić można w mieście. Jeśli oknówki uwijają się na waszym osiedlu, zwróćcie uwagę, na której ścianie bloku mieszkalnego starają się zbudować gniazdo we wnęce okiennej. Od strony północnej czy południowej, wschodniej czy zachodniej? Dlaczego? Która z nich zagwarantuje pisklętom w gnieździe wystarczającą ilość promieni słonecznych, tak żeby zapewnić im ciepło, ale ustrzec przed przegrzaniem? 
Aktywność ptaków i ich zachowanie zmieniają się w ciągu dnia. Najłatwiej nam to zaobserwować wiosną i latem. Zwróćcie uwagę, kiedy ptaki najbardziej intensywnie śpiewają, a kiedy żerują. Czy zauważyliście, że grupy jerzyków w mieście krążą nad dachami domów z charakterystycznym wizgiem głównie u schyłku dnia i rano? Zachęcam także do przyglądania się latem kawkom, szperającym na trawnikach w poszukiwaniu pokarmu - jeśli są wśród nich niedorosłe jeszcze maluchy, zauważcie jak żebrzą u rodziców o pokarm i uczą się od nich jak wybierać go samodzielnie. 
Czas i miejsce. Obserwując ptaki i robiąc notatki zwróćcie uwagę na porę roku datę . Ptaki w różnych sezonach (w okresie lęgowym i poza nim) potrafią wyglądąć zupełnie inaczej, a samce różnić się ubarwieniem od samic tego samego gatunku. Charakterystyczne jest to na przykład dla kaczek. Ważna też jest pora dnia, na co zwracamy uwagę powyżej.  Zanotujcie również pogodę - czy jest deszcz, słońce, wiatr lub mgła. Miejsce , w którym widzimy ptaka, również może pomóc we właściwym rozpoznaniu gatunku. Na przykład kukułki nie zobaczymy w parku w mieście. Choć wiele gatunków leśnych coraz lepiej czuje się w mieście, jak na przykład gołąb grzywacz, a z drozdów kwiczoł i już od lat kos.
Śmiało ruszajcie w teren. Życzymy ciekawych obserwacji!
(HR)
 
 
Komentarze ( 22 )
 
 
emila
jaskółka
punkty: 2137
* * *
 
dodano: 2008-06-30 21:35
Ja mam duże problemy z obserwowaniem ptaków. Po pierwsze : ptak w atlasie wygląda inaczej niz w naturze, po drugie - ptak w naturze rusza się , pda na niego światlo, widać go w innym położeniu, nie chce niestety pozować,
po trzecie- najczęściej slychać głos ptaka, ale zobaczyć go nie sposób.
Wniosek : czy w związku z tym może się znaleźć takie miejsce gdzie będą głosy ptaków?
A może juz tu są, tylko ja ich nie znalazłam.
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2008-09-08 06:44
Pierwsze wynika z drugiego - "ptak w naturze rusza się, pda na niego światlo, widać go w innym położeniu, nie chce niestety pozować". Dlatego tak cenną cechą obserwatora jest cierpliwość :-)
Niestety nie ma tym portalu (jeszcze ;-)) głosów ptaków. Ale polecam wątek z forum, dotyczący dostępnych na rynku płyt CD z nagraniami: http://www.otopjunior.org.pl/pl/blog/donia96/239
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2008-09-08 21:54

Można też na początek zapoznać się z głosami wielu gatunków na stronie www.ptaki.info (są mp3).

 
 
emila
jaskółka
punkty: 2137
* * *
 
dodano: 2008-09-11 19:43
Kupiłam sobie (nareszcie) nagrania z głosami ptaków. Znalazłam dobre wydawnictwo właśnie na tym naszym portalu.
 
 
major93
kruk
punkty: 5871
* * * * *
 
dodano: 2008-09-27 12:26
ja ostatnio zaczełem używać nagrań z głosami ptaków i muszę powiedzieć że są bardzo pomocne bo zaczelem zauwazac wiecej gatunkow ptakow w mojej okolicy

 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2008-09-28 20:33
Czy ktokolwiek ściągnął i obejrzał arkusz do rejestracji obserwowanych gatunków? Ciekawa jestem opinii... A może taka tabela nie jest nikomu potrzebna? Też chciałabym to wiedzieć.
 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2008-09-28 21:45

Netta!

Podaj adres strony, gdzieś mi umknęło jak podawałaś.

 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2008-09-28 21:58
To chyba nie ja, to Sowa. To ta właśnie strona (na której teraz piszemy), tylko wyżej i w kolumnie z prawej strony :)
 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2008-09-28 22:47

Arkusz bardzo wygodny, chociaż ja lubię swoje notesy obserwacji, ze względu na rysunki i uwagi :)

Ale w obecnych czasach dobrze jest mieć wszystko w wersji elektronicznej.

Sowa zamieściła, ale to Twój arkusz Netta ! Polecam wszystkim prowadzącym systematyczne obserwacje.

 

 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2008-09-29 00:17
Zdaje się, że akogut nie odbiera newslettera. Dlatego pewnie umknęła gdzieś informacja o arkuszach i zachęta do korzystania z nich :))

Swoje notesy obserwacji to jedna rzecz. Natomiast ten arkusz Netty zbierający informacje o gatunkach obserwowanych w kolejnych miesiącach i w roku jest przydatny niezależnie od systemu innych notatek.
Warto go sobie ściągnąć.
 
 
sowek96
żuraw
punkty: 3853
* * * *
 
dodano: 2009-12-23 20:51
Jaki program odtwarza  ten arkusz ? Bo u mnie nie działa .......
 
 
djkarpowicz
bielik
punkty: 23374
* * * * * * *
 
dodano: 2009-12-23 21:28
Excel
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-12-23 21:43
Calc z darmowego OpenOffice też daje radę...
 
 
wik18
łabędź
punkty: 9341
* * * * * *
 
dodano: 2010-03-10 18:12
W czasie obserwowania ptaków trzeba mieć na sobie najlepiej niejaskrawe i nie krzykliwe ubranie ( kolor ), jak np. różowy, czego ptaki się boją, ale np. ciemnozielony lub inne ciemne kolory. Trzeba przede wszystkim być spokojnym, nie chodzić z miejsca na miejsce ( z resztą na tym nie polega obserwowanie ptaków ) i nie straszyć ich...
W wyprawach "Na ptaki" trzeba mieć nie tylko kolory odpowiedniego ubioru, ale np. dłuższe buty w razie wpadnięcia w błoto lub wodę.
 
 
wik18
łabędź
punkty: 9341
* * * * * *
 
dodano: 2010-03-10 18:13
Ja nie mam większych problemów z obserwowaniem ptaków.
 
 
wik18
łabędź
punkty: 9341
* * * * * *
 
dodano: 2010-11-01 13:43
Ale się wkurzyłam, ja przychodzę ze szkoły, a tu mój tato całego nowego Windowsa wgrywa i mi pousuwał te wszystkie arkusze i dokumenty... -_- Czasem lepiej mieć listę jeszcze na wszelki wypadek zapisaną w notesie..
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2010-11-01 14:12
wik18 napisał: „Czasem lepiej mieć listę jeszcze na wszelki wypadek zapisaną w notesie..”
Notes zawsze się przydaje - bez względu na to, czy tata jest mniej, czy bardziej nieodpowiedzialny... ;P
 
 
olek
łabędź
punkty: 10006
* * * * * *
 
dodano: 2011-01-10 16:37
Netta, dziękuję za arkusz. :D
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2011-01-10 22:11
olek napisał: „Netta, dziękuję za arkusz. :D”
Mam nadzieję, że będzie przydatny.
 
 
olek
łabędź
punkty: 10006
* * * * * *
 
dodano: 2011-01-11 17:54
Na pewno, chciałbym zaobserwować tyle gatunków ile jest tam wypisanych :)
 
 
wiktoria03
wróbel
punkty: 428
* *
 
dodano: 2014-06-28 14:03
 J a chciałabym zobaczyć kruka ponieważ mają piękne czarne pióra

 
 
wiktoria03
wróbel
punkty: 428
* *
 
dodano: 2014-10-17 16:09
A  mój tata ocalil malą jaskóke ktO ra spadla z drzewa w casie burzy
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
 
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
Osobom, które już rozpoznają podstawowe gatunki ptaków, a dzięki zdobywanym doświadczeniom poznawać ich będą coraz więcej, proponujemy wykorzystanie wzorów tabel, które pomogą uporządkować Wam swoje obserwacje.
Poniżej do ściągnięcia tabela, w której można zaznaczać gatunki ptaków widziane przez Was w ciągu roku w kraju (z podziałem na miesiące) i dodatkowo na terenie jednego regionu, np. województwa, w którym mieszkacie.
Jest to lista obszerna. Początkujący ptasiarze nie powinni przestraszyć się jej długością i tym, ilu ptaków jeszcze nie widzieli lub nie znają ! Wszystko przed Wami ! 
Arkusz obserwacji ptaków.xls

Arkusze są tu dostępne dzięki uprzejmości jednego z użytkowników forum OTOP Junior. Bardzo dziękujemy, Netta ! >> .
 
 
Ptasie blogi
Blog tygodnia:
~ Matis / 2009-01-30
Błota Rakutowskie to rezerwat przyrody. Jest także ostoją ptaków w Polsce. ... Więcej
 
Ptasie galerie
Galeria tygodnia:
Orlik z ...
Czyje to ...
W ...
 
Autor: ~ krejzola005
Ostatnio dodane:
Hełmiatka
Czeczotka
Wąsatka
 
Mysikrólik
Mały ...
Pustułka
 
Dzięcioł ...
Makolągwy
Kaczki
 
Białogłowa
Podgorzałka
Rybołów
 
 
Ptasie forum
Najpopularniejszy wątek:
Ilość wpisów: 348
~ szlamnik / 2014-11-01
Najnowsze posty:
~ janiu1402 / 2024-07-22
~ janiu1402 / 2024-07-22
~ janiu1402 / 2024-07-03
~ janiu1402 / 2024-07-01
~ janiu1402 / 2024-05-25
~ janiu1402 / 2024-05-25
~ kubu / 2024-05-19
 
 
Nasi klubowicze
 
*
>
Zarejestrowanych klubowiczów: 2864
 
>
Klubowicze online: 0
 
>
Najnowszy klubowicz: ~ scratcher
 
 
 
Ranking klubowiczów:
Lp.
Nick klubowicza
Liczba punktów
 
1
210102
 
2
47334
 
3
42414
 
4
42068
 
5
37312
 
6
35355
 
7
29468
 
8
27298
 
9
26714
 
10
25815
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP