Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Gdzie szukać ptaków?
Co jest potrzebne do obserwacji?
Jak patrzeć na ptaki?
Etyka obserwatora
Przede wszystkim cierpliwie i uważnie.
Dobrze jest trochę znać nazwy różnych części ciała ptaka – łatwiej wtedy będzie zrozumieć jego opis w książce. Nazwy: lotki, kuper czy lusterko nie będą już brzmiały obco i wiadomo będzie, na co należy patrzeć, kiedy staramy się rozpoznać ptaka.
Dobrze jest trochę znać nazwy różnych części ciała ptaka – łatwiej wtedy będzie zrozumieć jego opis w książce. Nazwy: lotki, kuper czy lusterko nie będą już brzmiały obco i wiadomo będzie, na co należy patrzeć, kiedy staramy się rozpoznać ptaka.
Na co zwracać uwagę?
Wielkość ptaka.
To pierwsza cecha, którą spostrzegamy. Najłatwiej jest określić wielkość w porównaniu z innym ptakiem, którego już dobrze znamy. Dzięki temu możemy na przykład zapisać w swoich notatkach – ptak większy od gołębia, albo - ptak wielkości wróbla. To już jest ważna informacja!
Różne ciekawe obserwacje ptasiego zachowania poczynić można w mieście. Jeśli oknówki uwijają się na waszym osiedlu, zwróćcie uwagę, na której ścianie bloku mieszkalnego starają się zbudować gniazdo we wnęce okiennej. Od strony północnej czy południowej, wschodniej czy zachodniej? Dlaczego? Która z nich zagwarantuje pisklętom w gnieździe wystarczającą ilość promieni słonecznych, tak żeby zapewnić im ciepło, ale ustrzec przed przegrzaniem?
Aktywność ptaków i ich zachowanie zmieniają się w ciągu dnia. Najłatwiej nam to zaobserwować wiosną i latem. Zwróćcie uwagę, kiedy ptaki najbardziej intensywnie śpiewają, a kiedy żerują. Czy zauważyliście, że grupy jerzyków w mieście krążą nad dachami domów z charakterystycznym wizgiem głównie u schyłku dnia i rano? Zachęcam także do przyglądania się latem kawkom, szperającym na trawnikach w poszukiwaniu pokarmu - jeśli są wśród nich niedorosłe jeszcze maluchy, zauważcie jak żebrzą u rodziców o pokarm i uczą się od nich jak wybierać go samodzielnie.
Czas i miejsce.
Obserwując ptaki i robiąc notatki zwróćcie uwagę na porę roku
i datę
. Ptaki w różnych sezonach (w okresie lęgowym i poza nim) potrafią wyglądąć zupełnie inaczej, a samce różnić się ubarwieniem od samic tego samego gatunku. Charakterystyczne jest to na przykład dla kaczek. Ważna też jest pora dnia,
na co zwracamy uwagę powyżej.
Zanotujcie również pogodę
- czy jest deszcz, słońce, wiatr lub mgła. Miejsce
, w którym widzimy ptaka, również może pomóc we właściwym rozpoznaniu gatunku. Na przykład kukułki nie zobaczymy w parku w mieście. Choć wiele gatunków leśnych coraz lepiej czuje się w mieście, jak na przykład gołąb grzywacz, a z drozdów kwiczoł i już od lat kos.
Śmiało ruszajcie w teren. Życzymy ciekawych obserwacji!
(HR)
Komentarze ( 22 )
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
Osobom, które już rozpoznają podstawowe gatunki ptaków, a dzięki zdobywanym doświadczeniom poznawać ich będą coraz więcej, proponujemy wykorzystanie wzorów tabel, które pomogą uporządkować Wam swoje obserwacje.
Poniżej do ściągnięcia tabela,
w której można zaznaczać gatunki ptaków widziane przez Was w ciągu roku w kraju (z podziałem na miesiące) i dodatkowo na terenie jednego regionu, np. województwa, w którym mieszkacie.
Jest to lista obszerna. Początkujący ptasiarze nie powinni przestraszyć się jej długością i tym, ilu ptaków jeszcze nie widzieli lub nie znają ! Wszystko przed Wami !
Arkusz obserwacji ptaków.xls
Arkusze są tu dostępne dzięki uprzejmości jednego z użytkowników forum OTOP Junior. Bardzo dziękujemy, Netta ! >> .
Arkusze są tu dostępne dzięki uprzejmości jednego z użytkowników forum OTOP Junior. Bardzo dziękujemy, Netta ! >> .
po trzecie- najczęściej slychać głos ptaka, ale zobaczyć go nie sposób.
Wniosek : czy w związku z tym może się znaleźć takie miejsce gdzie będą głosy ptaków?
A może juz tu są, tylko ja ich nie znalazłam.
Można też na początek zapoznać się z głosami wielu gatunków na stronie www.ptaki.info (są mp3).
Netta!
Podaj adres strony, gdzieś mi umknęło jak podawałaś.
Arkusz bardzo wygodny, chociaż ja lubię swoje notesy obserwacji, ze względu na rysunki i uwagi :)
Ale w obecnych czasach dobrze jest mieć wszystko w wersji elektronicznej.
Sowa zamieściła, ale to Twój arkusz Netta ! Polecam wszystkim prowadzącym systematyczne obserwacje.
Swoje notesy obserwacji to jedna rzecz. Natomiast ten arkusz Netty zbierający informacje o gatunkach obserwowanych w kolejnych miesiącach i w roku jest przydatny niezależnie od systemu innych notatek.
Warto go sobie ściągnąć.