Właściwie, moje zdjęcia nie powinny być oceniane, bo jestem osobą dorosłą, pomagam naszej kochanej pani Sowie w prowadzeniu portalu. Już któryś raz piszę, powtórzę dla nowych klubowiczów, że jestem nauczycielem. Uczę biologii i przyrody. Jestem zwykłym amatorem fotografii, a tak naprawdę od niedawna mam swój, powiedzmy trochę lepszy sprzęt. Tak samo się uczę fotografii, jak Wy wszyscy, ale ze względu na wiek, mam trochę więcej doświadczenia i chciałam się podzielić kilkoma uwagami.
Zwykle wysokie noty Juniorzy stawiają zdjęciom tzw. „atlasom”- duże, wyraźne zbliżenie ptaka. Takie zdjęcia nie są złe, świetnie spełniają funkcje edukacyjne-jakie cechy ma dany gatunek. Tylko fotografia przyrodnicza, to nie tylko dokumentowanie, ale również zdjęcia artystyczne, poetyckie. I do odbioru takich zdjęć trzeba mieć trochę zmysłu malarskiego.
Wiele zdjęć na Juniorze, powiedzmy szczerze, nadaje się tylko do skasowania przez autora i usunięcia przez moderatora ( ucięte sylwetki ptaków, dużo identycznych ujęć, żadnych zasad kadrowania itd. ) Nie robimy tego, bo wiemy, że fotografowanie ptaków to trudna sztuka, a od czegoś trzeba zacząć. Uważamy, że sama chęć fotografowania przyrody przez młodzież jest bezcenna.
Ale wszystkiego można się nauczyć, rozpoznawania ptaków, pod warunkiem, że ciągle poznajemy, utrwalamy cechy budowy, biologii. I fotografowania, kadrowania również. Jest wiele stron poświęconych tej sztuce, to pierwsza lepsza:
http://drukujwspomnienia.pl/blog/okiem_amatora_kadrowanie
Mamy prośbę, razem z panią Sową, by publikować swoje zdjęcia po zastanowieniu, bo nie wszystko nadaje się do pokazania:)