Ostatni weekend stycznia to czas Zimowego Ptakoliczenia. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza do udziału już po raz dziewiąty!
W ostatnią sobotę i niedzielę - 26 i 27 stycznia
- zachęcamy wszystkich do policzenia ptaków zimujących w sąsiedztwie człowieka. Wystarczy godzinny spacer w najbliższej okolicy, żeby odnotować wszystkie ptaki zaobserwowane w parku, ogrodzie, na skwerze miejskim czy przy karmniku. Ale uwaga: licząc ptaki przylatujące do karmnika (można obserwować je nawet z okna), zwróćmy uwagę na to, żeby nie liczyć wielokrotnie tych samych osobników - wystarczy zapisać największą liczbę przedstawicieli jednego gatunku, które przyleciały jednocześnie.
Na wycieczkę możemy wybrać się sami lub wziąć udział w wycieczce zorganizowanej przez przewodników OTOP.
Lista wycieczek jest na stronie OTOP
»»»
.
A może zachęcisz swojego nauczyciela do wspólnego zimowego liczenia ptaków?
Jakie ptaki można zobaczyć w czasie Zimowego Ptakoliczenia?
"Zimowy zestaw" ptaków, które możemy zaobserwować w sąsiedztwie człowieka nie jest aż tak bardzo różnorodny, a gatunki są dość pospolite. To udziału zapraszamy więc wszystkich. Z najczęściej spotykanymi gatunkami ptaków można zapoznać się na stronie OTOP
»»»
Ptakiem tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia jest łabędź niemy.
Ciekawy artykuł o nim, napisany przez Krzysztofa Dudzika, można przeczytać na stronie OTOP (kliknij). Dla Juniorów to jeszcze jedna okazja, żeby pogłębić znajomość z tym pięknym ptakiem - łabędź niemy był na naszym portalu ptakiem minionego miesiąca.
Więcej informacji o tym, jak wziąć udział w akcji oraz w jaki sposób i gdzie przesłać wyniki liczenia znaleźć można pod tym linkiem.
|
|
fot. Michael Finn
|