Szybkimi krokami zbliża się ostatni weekend stycznia. A to oznacza, że po raz kolejny rozpoczynamy Zimowe Ptakoliczenie, w tym roku 28 i 29 stycznia.
Zimowe Ptakoliczenie uczniów z Zespołu Szkół w Wydminach, fot. E. Belczyk-Korwek
Stali uczestnicy tego wydrzenia wiedzą, że w czasie Zimowego Ptakolicznia obserwujemy i liczymy ptaki, które zimę spędzają blisko człowieka: na terenie parków, ogródów, skwerów miejskich, alej w sąsiedztwie siedzib ludzkich. Nasze zainteresowanie skupia się także na ptakach odwiedzających karmniki.
Liczenie nie jest trudne. Dotyczy ptaków dość powszechnie wystepujących zimą w otoczeniu człowieka, a nie jest to zbyt różnorodna ptasia fauna.
Opis i zdjęcia gatunków najczęściej obserwowanych w czasie Zimowego Ptakoliczenia można znaleźć na stronie OTOP
»»».
Na stronie OTOP poświęconej tej akcji znajduje się również wskazówka,
jak liczyć ptaki
»»». Można też
pobrać kartę obserwacji
»»» i dowiedzieć się, gdzie wysłać wyniki.
Zachęcamy bardzo serdecznie do włączenia się w Zimowe Ptakoliczenie 2012. Ptaki można obserwować i liczyć w czasie samodzielnej wycieczki lub wziąć udział w jednej z wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP na terenie całego kraju.
Listę wycieczek znajdziesz tu
»»».
Gatunkiem, który patronuje w tym roku Zimowemu Ptakoliczniu jest
mazurek
, kuzyn wróbla o czekoladowo-brązowym wierzchu głowy, pięknie kontrastującym z bielą policzków. Ciekawy artykuł na jego temat, zawierajacy dużo ciekawostek z życia tego niepozornego ptaka napisał Antek Marczewski. Zachęcamy do tej lektury
»»».
Mazurki i trznadle w zimowej scenerii, fot. K. Lewandowski