Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Zimowe Ptakoliczenie
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Sztuka fotografowania
 
 
~ akogut    |    dodano: 2010-07-15 20:50

 Właściwie, moje zdjęcia nie powinny być oceniane, bo jestem osobą dorosłą, pomagam  naszej kochanej pani Sowie w prowadzeniu portalu. Już któryś raz piszę, powtórzę dla nowych klubowiczów, że jestem nauczycielem. Uczę biologii i przyrody. Jestem zwykłym amatorem fotografii, a tak naprawdę od niedawna mam swój, powiedzmy trochę lepszy sprzęt. Tak samo się uczę fotografii, jak Wy wszyscy, ale ze względu na wiek, mam trochę więcej doświadczenia i chciałam się podzielić kilkoma uwagami.

 Zwykle wysokie noty Juniorzy stawiają zdjęciom tzw. „atlasom”- duże, wyraźne zbliżenie ptaka. Takie zdjęcia nie są złe, świetnie spełniają funkcje edukacyjne-jakie cechy ma dany gatunek. Tylko fotografia przyrodnicza, to nie tylko dokumentowanie, ale również zdjęcia artystyczne, poetyckie. I do odbioru takich zdjęć trzeba mieć trochę zmysłu malarskiego.

Wiele zdjęć na Juniorze, powiedzmy szczerze, nadaje się tylko do skasowania przez autora i usunięcia przez moderatora ( ucięte sylwetki ptaków, dużo identycznych ujęć,  żadnych zasad kadrowania itd. ) Nie robimy tego, bo wiemy, że fotografowanie ptaków to trudna sztuka, a od czegoś trzeba zacząć. Uważamy, że sama chęć fotografowania przyrody przez młodzież jest bezcenna.

Ale wszystkiego można się nauczyć, rozpoznawania ptaków, pod warunkiem, że ciągle poznajemy, utrwalamy cechy budowy, biologii. I fotografowania, kadrowania również. Jest wiele stron poświęconych tej sztuce, to pierwsza lepsza:

http://drukujwspomnienia.pl/blog/okiem_amatora_kadrowanie

Mamy prośbę, razem z panią Sową, by publikować swoje zdjęcia po zastanowieniu, bo nie wszystko nadaje się do pokazania:)

 
 
Komentarze ( 2 )
 
 
luke22
bielik
punkty: 15810
* * * * * * *
 
dodano: 2010-07-15 23:07

Uczmy się pokory i subiektywnego spoglądania na własne prace. Nie zalewajmy galerii zdjęciami nic nie wnoszącymi.

Dla opornych przypomnę starą, ale jakże dobrą propozycje moderator Netty.: Starajmy się wstrzymywać z natychmiastową publikacją zdjęć po świeżo odbytym spacerze, wycieczce itp. Kiedy po pewnym czasie ponownie zajrzymy do galerii (po opadnięciu emocji) część z was z pewnością inaczej spojrzy na swoje prace i powstrzyma się od ich publikacji.

Niestety takie jest życie i należy pogodzić się z tym, że nie zawsze wszystko nam wychodzi. Ale nie należy się również poddawać. Głowy do góry - całe lata życia przed wami. Dzisiaj nie wyszło mi zdjęcie pięknego ptaka - nie szkodzi! Może spotkam go za tydzień, może za miesiąc...

To jest właśnie piękne w tej naszej pasji - Nigdy nie wiemy co wyskoczy nam za krzaka nad rzeką. Może ten sam wciąż widywany potrzos (ale jakże piękny za każdym razem), a może trafimy na podróżniczka! Jesteśmy obserwatorami i nie wiemy co dokładnie i kiedy zaobserwujemy. To sprawia, że wielokrotnie wchodzimy do lasu z lornetką, chociaż dobrze wiemy, że nic tam ciekawego nie ma. Trzyma nas to niejako przy pasji, a każde nowe spektakularne odkrycie pogłębia ją.

Zdjęcia są tylko miłym dodatkiem do tego naszego działania i mają każdemu z osobna na stare lata przywrócić wspomnienia. Nie musimy w takim wypadku na siłę publikować wszystkich zdjęć. Możemy a czasem nawet musimy (w przypadku złych zdjęć) zachować je tylko dla siebie.

Zachęcam was do dzielenia się swoimi przeżyciami utrwalonymi na karcie pamięci, ale nie schodźmy na przysłowiowe psy.

Niewiernych Tomaszów zapraszam do mojej galerii. Zdjęcia nie są najlepsze, ale możliwe… Uwierzcie Mi na słowo - mój komputer jest przeładowany ptasimi zdjęciami, a katalogi pękają w szwach (lata płyną…). W galerii jednak pustka

 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2010-07-16 09:04
Dziękuję pani Ani za wyrażenie naszego apelu. A Łukaszowi za zrozumienie i ten ładny wpis powyżej :)

Nawołujemy do większego krytycyzmu wobec swoich prac. Zwłaszcza tych autorów, którzy są już z nami od jakiegoś czasu i wiedzą, że dziś zrobione zdjęcie na pewno nie jest tym ostatnim :)

Nie lubimy odrzucać Waszych zdjęć i raczej tego nie robimy. Przecież na mniej udanych zdjęciach też można się uczyć, a życzliwe uwagi innych forumowiczów mogą wskazać sposób, w jaki można je poprawić - od razu albo następnym razem. To ważne zwłaszcza dla początkujących autorów i nowych Juniorów na forum.

Ale mniej wyrozumiałości będziemy miały (trzy kobiety moderatorki :) ), wobec prac autorów, naszych bywalców, którzy z uporem nie będą przykładali uwagi do wyboru swoich zdjęć do galerii :)

Powtarzam za panią Anią tylko podstawowe zasady:
- Nie publikujcie wielu zdjęć niemal niczym między sobą się nie różniących. Wybierzcie te najciekawsze.
- Nie publikujcie zdjęć, na których sylwetki ptaków są ucięte przypadkowo, przez nieuwagę autora.
Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy!
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
Archiwum
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Życzenia
Życzenia ...
Zielonos ...
Taki ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP