Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
 
Start
Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
 
Ptasia stołówka
Kąpieliska ptaków
Ptasie pogotowie
Poleć znajomemu
Drukuj
Ptasie pogotowie
 
 
Ptasie pogotowieZarówno na ptasich wycieczkach, jak i tuż koło domu czy szkoły, możemy czasem natknąć się na ptaka potrzebującego pomocy. Zanim się jej podejmiemy, warto się upewnić, czy nie przyniesie mu to więcej szkody niż pożytku.
 
Jeśli ptak wypadł z gniazda (np. po burzy) i jest jeszcze pokrytym puchem pisklęciem,  powinniśmy umieścić go w gnieździe z powrotem. Pamiętajmy – ptaki mają bardzo słaby węch, więc nie ma ryzyka, że wyczują zapach człowieka i nie przyjmą pisklęcia.
Specyficzna jest sytuacja z bocianami i z ludzkiego punktu widzenia ich zachowanie może nas zaskoczyć. W latach, kiedy jest mało jedzenia, zdarza się, że dorosłe ptaki wyrzucają pisklęta z gniazda, ponieważ nie są w stanie dalej się nimi opiekować. To samo spotyka pisklęta chore. W takim przypadku raczej nie obędzie się bez pomocy weterynarza lub specjalnego ośrodka dla ptaków.
Od maja do sierpnia zwiększa się prawdopodobieństwo spotkania podlota, czyli pisklęcia, które opuściło już gniazdo, ale jeszcze nie lata i nie jest samodzielne. Pod czujnym okiem rodziców, którzy nadal sie nim opiekują, uczy się zdobywać jedzenie, rozpoznawać sytuacje niebezpieczne i ich unikać oraz wielu innych rzeczy niezbędnych w dorosłym życiu. Szczególnie długiej nauki potrzebuje ptak drapieżny. Człowiek nie jest w stanie go tego wszystkiego nauczyć, dlatego zabieranie podlota jest wyrządzaniem mu dużej krzywdy.
Młody Kos
Młody kos już opuścił gniazdo - fot. arch. OTOP
W takiej sytuacji należy przez jakiś czas z pewnej odległości obserwować  ptaka i zobaczyć, czy odwiedzają go rodzice. Maluch odzywa się cicho, dając im znak, gdzie się znajduje. Jeśli siedzi w niebezpiecznym miejscu (np. na środku ruchliwej parkowej ścieżki), można go przenieść na wyższą gałąź lub w okolicę gęstych krzaków i również upewnić się, czy tam dolatują do niego dorosłe ptaki.
Często jednak mamy pewność, że ptak potrzebuje pomocy – nie ucieka na nasz widok, wyglạda na bardzo zmęczonego, ciągnie za sobą skrzydło, krwawi. W takim przypadku powinniśmy go złapać. Najlepiej zrobić to w rękawiczkach, gdyż na ptakach mogą żyć pasożyty czasem niebezpieczne również dla ludzi. Gdy nie mamy przy sobie rękawiczek (a tak jest najczęściej), nie zapomnijmy później o dokładnym umyciu rąk.
Młody Drozd
Młody drozd śpiewak -
fot. Dave Walsh

Do przechowania ptaka najlepiej nadaje się kartonowe pudełko (np. po butach), z wyciętymi niewielkimi otworami dla lepszego przepływu powietrza. Dno pudełka warto wyłożyć gazetą lub miękką szmatką, co ograniczy ryzyko dodatkowego urazu podczas transportu.
Czasem możemy znaleźć siedzącego na ziemi jerzyka. Jerzyki z powodu budowy nóg (skądinąd świetni lotnicy) nie są najlepiej przystosowane do startu z takiej pozycji. Kiedy  więc nie dostrzegamy na ptaku żadnych obrażeń ani zranień, warto podrzucić go nad trawą do góry – powinien odlecieć, a jeśli nie, to trawa zamortyzuje upadek. Jeśli jerzyk jest mokry, możemy włożyć go do kartonu, zaczekać aż wyschnie i ponowić próbę. Gdy mimo to nie może odlecieć, wówczas należy go zawieźć do weterynarza lub ośrodka dla ptaków.
Jerzyk
Niedomagający chwilowo jerzyk - fot. Dick Coombes

Co zrobić, kiedy jakiś ptak już do nas trafi? Potrzebna jest fachowa wiedza, o tym jak mu pomóc i jak go karmić. Ptak jak najszybciej powinien trafić do weterynarza lub specjalnego ośrodka pomocy dzikim ptakom. Nie leczmy ptaków sami – może się to dla nich źle skończyć. Pamiętajmy też, że przetrzymywanie gatunków chronionych (a większość naszych ptaków się do nich zalicza) wymaga specjalnego zezwolenia z Ministerstwa Środowiska. Dobrze skontaktować się z najbliższym ogrodem zoologicznym, gdzie powiniśmy uzyskać poradę. Znakomity ośrodek pomocy ptakom mieści się przy warszawskim ogrodzie zoologicznym. Informacja o tym, gdzie poza Warszawą znaleźć najbliżej takie miejsce znajduje stronie na stronie OTOP w dziale "Ptasie porady". 
Zanim ptak trafi w fachowe ręce przyda się kilka informacji podstawowych:
Nie należy go karmić silnie przetworzonym jedzeniem, np. wędlinami, gdyż może się to dla niego skończyć śmiercią. Zdecydowanie lepiej nadaje się do tego ugotowane na twardo jajko, które należy posiekać na drobne kawałeczki lub pokruszony świeży biały ser. Ważna jest również woda, którą można podawać ze strzykawki lub pipety. Fachowy przepis na pokarm dla młodych ptaków, opracowany przez pana Jerzego Desselbergera (nota bene autora projektu logo OTOP) wraz ze wskazówką jak go podawać, znajduje się na stronie Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Gdy mamy do czynienia z pisklęciem, które musi spędzić u nas noc, powinniśmy umieścić je (nadal w kartonie) w pobliżu źródła ciepła (kaloryfer, lampka biurowa), ale też nie za blisko, by się nie przegrzało.
 
Zachęcamy do podzielenia się informacjami na temat pomocy ptakom z rodziną, kolegami, koleżankami czy sąsiadami. Im więcej osób będzie wiedziało np. żeby nie zabierać do domu zdrowych podlotów, tym więcej ptaków dożyje dorosłości i będzie nas cieszyć swoim wyglądem i śpiewem.
 
Komentarze ( 36 )
 
 
Kawka13
łabędź
punkty: 11701
* * * * * *
 
dodano: 2008-08-06 16:51
Śliczne i słodkie!
 
 
sokole_oko
bielik
punkty: 26714
* * * * * * *
 
dodano: 2008-12-23 19:37
Dobrze wiedzieć .:)
 
 
szlachar
jaskółka
punkty: 1487
* * *
 
dodano: 2009-03-29 13:13
Kiedyś pod moim balkonem znalazłem jerzyka. Wydawało mi się, że nie może latać. Na noc wziąłem go do domu. Następnego dnia rano postanowiłem go wypuścić. Wziąłem go tylko do ręki, a on jak gdyby nigdy nic odrazu odleciał.
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37312
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-07-02 08:35
A o złamaniu niczego nie ma :(
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-07-02 20:04
Matis napisał: „A o złamaniu niczego nie ma :(”
I bardzo dobrze, że nie ma. Nastawianie złamań to nie jest robota dla amatorów - na tym trzeba się znać! Często od tego może zależeć powrót ptaka do natury, więc najlepiej jak najszybciej przekazać pacjenta w ręce fachowców.
 
 
Kamila0707
kruk
punkty: 7535
* * * * *
 
dodano: 2009-09-16 18:37
Ja kiedys opiekowalam sie malymi jaskolkami,ciezka praca,ale kiedy wypuszcza sie  je na wolnosc to o tym sie zapomina:)
 
 
wiktors
jaskółka
punkty: 1047
* * *
 
dodano: 2010-02-23 19:52
A ja kanarkiem niestety umarł. szkoda mmmmmmmmmm.........
 
 
Lotna
jaskółka
punkty: 2198
* * *
 
dodano: 2010-05-22 04:39
Witam, jestem nowa na forum i zalogowałam się tylko dlatego, że znalazłam dziś wieczorem jerzyka  na chodniku. Oczywiście byłam/jestem zupełnie zielona i nie przyszło mi do głowy, żeby go podrzucić-wydawało mi się, że ptaszek ma coś ze skrzydłem i dlatego nie może się poderwać do lotu.  Najbliższy weterynarz-niestety mimo szczerych chęci, nie był w stanie mi pomóc- wiadomo koty, psy, a nie ptaki i to dzikie. Zidentyfikował ptaszka jako jaskółkę i doradził zostawienie go w miejscu, gdzie znalazłam. Nie posłuchałam...Znalazłam na jego skrzydłach pasożyty-próbowałam kupić coś w sklepie zoologicznym, ale nic z tego. Po wielu godzinach szukania w internecie co to za robale i czym się żywią jaskółki-choć żadna nie przypominała mojego ptaszka-wreszcie dowiedzialam się, że to co po nim skacze to nie wszoły, nie kleszcze, nie obrzeżki, nie ptaszyńce, nie piórojady tylko mchówki wpleszcze korcinki, a dzięki nim doszłam do tego że Dolot jest jerzykiem-nie jaskółką. Ponieważ było już późno, zanim znalazłam te informacje-umieściłam go w tekturowym pudełku wyściełanym papierem toaletowym za oknem. Rano zamierzam sprawdzić czy rzeczywiście umie latać. Ale mam pytanie-czy wiecie może jak mu ulżyć odnośnie tych pasożytów?
Bo ja bym mu kupiła Vitakraft milbentod na ptasie pasożyty, ale boję się że dzikiemu zwierzęciu taka przysługa może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Mam nadzieję że nie zanudziłam nikogo tym postem, iże znajdzie się jakaś uczynna dusza która mi (i jerzykowi) pomoże:)
 
 
Lotna
jaskółka
punkty: 2198
* * *
 
dodano: 2010-05-22 04:46
* kurcinki- na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Crataerhina_pallida
oraz na http://aramel.free.fr/INSECTES44.shtml
są zdjęcia tych niezwykle paskudnych owadów
 
 
janek
bielik
punkty: 21958
* * * * * * *
 
dodano: 2010-05-22 08:27
Ja nie mogę Ci pomóc ani doradzić. Może pomoże Ktoś bardziej doświadczony :/
Ludzie pomóżcie!
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2010-05-22 18:10

Lotna, powinnaś szukać pomocy raczej nie tutaj, a na forum Przyroda (dział Ptaki, wątek "Ptasie pogotowie") albo telefonicznie w Ptasim Azylu przy warszawskim ZOO. Tutaj większość to młodzi albo bardzo młodzi miłośnicy ptaków, z zerowym doświadczeniem weterynaryjnym. Poza tym ciężko pomagać korespondencyjnie, żaden lekarz na odległość nie przepisze recepty ;)

PS. Witam serdecznie w naszej wesołej gromadce.

 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2010-05-22 20:02

Jest metoda na sprawdzenie, czy jerzyk ma skrzydła nie uszkodzone. Kładziemy go na plecy, jesli się  odwróci to jest szansa, że poleci. Polecam stronę:

http://www.stornit.gda.pl/download/PokarmJerzyk.pdf

 
 
Lotna
jaskółka
punkty: 2198
* * *
 
dodano: 2010-05-22 23:17
Dziękuję wszystkim,coś niecoś się jednak dowiedziałam:)
 
 
Lotna
jaskółka
punkty: 2198
* * *
 
dodano: 2010-05-23 16:28
Jeżyk nie zdał próby z odwracaniem się na plecy:( Ma coś z lewym skrzydłem nie tak. Na razie jest szalenie nerwowy, chce rozwalić pudło w którym mieszka.
 
 
Lotna
jaskółka
punkty: 2198
* * *
 
dodano: 2010-05-23 16:30
*Jerzyk oczywiście
 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2010-05-23 18:14
Lotna napisał:
„Jeżyk nie zdał próby z odwracaniem się na plecy:( Ma coś z lewym skrzydłem nie tak. Na razie jest szalenie nerwowy, chce rozwalić pudło w którym mieszka.”
Przykro mi, ale miewałam i takie przypadki. Te ptaki muszą mieć do życia super sprawne skrzydła.
 
 
sowy
pliszka
punkty: 142
*
 
dodano: 2012-01-31 11:34
Najlepiej zapytać o jerzyka dr Andrzeja Kruszewicza, wychowywał masę ptaków.
 
 
Kamilosek
pliszka
punkty: 158
*
 
dodano: 2013-03-23 12:55
ja opiekowałem się skowronkiem :)
 
 
julisedzinko
pliszka
punkty: 10
*
 
dodano: 2013-06-17 22:59
Witam,
Mój brat ma dom, w którym żyje dużo ptaków.
Dzisiaj znaleźliśmy pisklę wróbla. Wypadło z gniazda.
Podbitka domu uniemożliwia ułożenie go ponownie w gnieździe. Położyliśmy go na tarasie (balkonie), jakieś 1,5m od gniazda - czy matka się nim zaopiekuję? Sytuacja będzie się powtarzać. Co robić w takich przypadkach?

 
 
janek
bielik
punkty: 21958
* * * * * * *
 
dodano: 2013-06-18 00:19
Raczej dobrze zrobiliście, ale zależy to od tego, jakiej wielkości było pisklę i w jakim stopniu opierzone. Macie jakieś zdjęcia?
 
 
Fisia
kruk
punkty: 5092
* * * * *
 
dodano: 2014-03-25 19:37
Ładne zdjęcia, a informacje przydadzą się na przyszłość :)
 
 
wiktoria03
wróbel
punkty: 428
* *
 
dodano: 2014-11-04 17:21
T o prawda.
 
 
puchacz235
łabędź
punkty: 10447
* * * * * *
 
dodano: 2015-04-21 14:20
J a zawsze pomagam ptakom, miło jest pomagać.
 
 
czubatka22
kruk
punkty: 7615
* * * * *
 
dodano: 2015-04-21 17:46
Fisia napisał: „Ładne zdjęcia, a informacje przydadzą się na przyszłość :)”
Też tak myślę.
 
 
czubatka22
kruk
punkty: 7615
* * * * *
 
dodano: 2015-04-22 14:59
puchacz235 napisał: „Ja zawsze pomagam ptakom, miło jest pomagać.”
Ja też pomagam ptakom.
 

 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2015-04-22 15:30
puchacz235 napisał:  „Ja zawsze pomagam ptakom, miło jest pomagać.”
To napisz nam, proszę, na czym Twoja pomoc polega. Co dokładnie robisz dla ptaków?
czubatka22 oczywiście również niech nam o tym napisze.
 
 
czubatka22
kruk
punkty: 7615
* * * * *
 
dodano: 2015-05-06 18:26
Pomagam ptakom w ten sposób, że je dokarmiam zimą.
 
 
puchacz235
łabędź
punkty: 10447
* * * * * *
 
dodano: 2015-05-07 13:36
Netta napisał: „To napisz nam, proszę, na czym Twoja pomoc polega. Co dokładnie robisz dla ptaków? czubatka22 oczywiście również niech nam o tym napisze.”
Ja pomagam ptakom tak, że dokarmiam je zimom i oczywiście po wypadnięciu małego ptaszka z gniazda.
 
 
jer12
kruk
punkty: 7315
* * * * *
 
dodano: 2015-05-07 14:51
Zimom ? Chyba zimĄ .
 
 
czubatka22
kruk
punkty: 7615
* * * * *
 
dodano: 2015-05-07 15:20
Wiem, że to nie na temat, ale w naszej szkole zdjęli gniazdo oknówek! Nie wiem dlaczego.
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2015-05-09 07:37
puchacz235 napisał:  „...tak, że dokarmiam je zimĄ i oczywiście po wypadnięciu małego ptaszka z gniazda.”
Aha, czyli dokarmiasz je, gdy mały ptaszek wypadnie z gniazda. Taka jest nieubłagana logika Twojej wypowiedzi ;P
A poważnie - po co je właściwie dokarmiasz? Przecież doskonale sobie poradzą bez ludzkich stołówek.
 
 
czubatka22
kruk
punkty: 7615
* * * * *
 
dodano: 2015-05-09 12:11
jer12 napisał: „Zimom? Chyba zimĄ.”
No tak, pomyliłam się.

 
 
Szusty
pliszka
punkty: 2
*
 
dodano: 2015-05-22 11:14
Wczoraj byłem z psem na spacerze w parku. Dawałem psu nagrody. Zjawiła się też po nagrodę znajoma wrona. Nagle obok rozległ się okropny wrzask wron, które zleciały się  z pobliskich drzew i dziobały leżącą na ziemi młodą wronę. Moja wrona też tam poleciała z głośnym krakaniem. Zaciekawiony podszedłem bliżej zbiegowiska. Biedna mała wrona leżała na boku. Stare wrony ledwie udało mi się odgonić od ofiary. Maleństwo otwierało od czasu do czasu oczko. Nie wiedziałem co robić, dzwonić na pogotowie ornitologiczne? Nie miałem numeru telefonu. Zadzwoniłem na policje. Po długim czekaniu i informacji, że rozmowa będzie nagrywana, oficer poinformował mnie, że policja takimi sprawami się nie interesuje, ale połączył mnie z pełnomocnikiem prezydenta miasta. Ten z kolei pouczył, że takie jest prawo natury i nie należy się wtrącać w cudze sprawy. Ptaki same wiedzą co robić. Trąciłem malucha, a on wstał na swoje łapki i po chwili podskakując starał się ukryć w bezpieczne miejsce. Stare wrony jednak go atakowały z wrzaskiem, dopadały do niego i ciągnęły za nóżkę, a ja je odpędzałem. Wreszcie maluszek zbliżył się do nas i widać było, że czuje przy nas bezpieczny. Czas leciał. Obok na ławce siedział jakiś pan. Przekazałem mu sprawę, a sam udałem się do domu. Żal mi było maleństwa. Zasnąć nie mogłem z wrażenia. Prawa przyrody są nieubłagane.
 
 
puchacz235
łabędź
punkty: 10447
* * * * * *
 
dodano: 2015-07-30 19:00
Ładna historia, podoba mi się. ;)
 
 
wywielga
żuraw
punkty: 4099
* * * *
 
dodano: 2015-08-05 15:48
Przez mój dom przewinęło się dużo ptaków: 2 jerzyki ze wstrząsem mózgu, podlot gąsiorka znaleziony na ruchliwej drodze, młody mazurek( to samo co z gąsiorkiem), gawron ze wstrząsem mózgu, podlot kopciuszka ze wstrząsem, podlot wróbla, którego gniazdo zostało zniszczone w tartaku i 5 gołębi po atakach kotów i jastrzębi.
Na wolność powróciły tylko gawron, jerzyk, 3 gołębie i kopciuszek.
Reszta miała za duże obrażenia, a do drugiego jerzyka dobrał mi się pies :-(
 
 
puchacz33
żuraw
punkty: 3269
* * * *
 
dodano: 2016-05-30 21:10
U mojej kuzynki wypadł wróbelek razem z gniazdem. Nie wiem co zrobić. Pomóżcie mi!
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
 
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
Dowiedz się więcej, czyli polecamy do przeczytania:
D. Graszka-Petrykowski, 2008. - Ptaki w twoim ogrodzie. Praktyczny przewodnik. KDC
A. G. Kruszewicz, 2005. - Pomagamy ptakom. MULTICO Oficyna Wydawnicza
 
Przydatne linki:
http://www.stop.eco.org.pl - informacje Warszawskiego Ptasiego Azylu na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.zoo.waw.pl - Jak pomóc znalezionym zwierzętom
http://ptaki.polska.pl - artykuł "Skrzydlate znajdy. Jak im pomóc"
http://forum.przyroda.org - forum "Ptasie pogotowie"
 
 
Ptasie blogi
Blog tygodnia:
~ Matis / 2009-01-30
Błota Rakutowskie to rezerwat przyrody. Jest także ostoją ptaków w Polsce. ... Więcej
 
Ptasie galerie
Galeria tygodnia:
Orlik z ...
Czyje to ...
W ...
 
Autor: ~ krejzola005
Ostatnio dodane:
Hełmiatka
Czeczotka
Wąsatka
 
Mysikrólik
Mały ...
Pustułka
 
Dzięcioł ...
Makolągwy
Kaczki
 
Białogłowa
Podgorzałka
Rybołów
 
 
Ptasie forum
Najpopularniejszy wątek:
Ilość wpisów: 348
~ szlamnik / 2014-11-01
Najnowsze posty:
~ janiu1402 / 2024-07-22
~ janiu1402 / 2024-07-22
~ janiu1402 / 2024-07-03
~ janiu1402 / 2024-07-01
~ janiu1402 / 2024-05-25
~ janiu1402 / 2024-05-25
~ kubu / 2024-05-19
 
 
Nasi klubowicze
 
*
>
Zarejestrowanych klubowiczów: 2864
 
>
Klubowicze online: 0
 
>
Najnowszy klubowicz: ~ scratcher
 
 
 
Ranking klubowiczów:
Lp.
Nick klubowicza
Liczba punktów
 
1
210102
 
2
47334
 
3
42414
 
4
42068
 
5
37312
 
6
35355
 
7
29468
 
8
27298
 
9
26714
 
10
25815
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP