Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Ptasie przystosowania
Wędrówki ptaków
Cztery pory roku z ptakami
Ptak miesiąca
Czy wiesz, że ...
Sprawdź się
Sierpówka - ptak sierpnia
O zwyczajach tego niepozornego ptaka piszemy na podstawie własnych obserwacji.
Sierpówka, pomimo swojej niezwykłej zdolności do zasiedlania nowych terytoriów, jest gatunkiem, który bardzo łatwo przywiązuje się do danej okolicy. Jeśli jesteśmy bacznymi obserwatorami, podglądanie tych z pozoru nieciekawych ptaków może nam dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń.
Wiosenne zaloty
Już od wczesnej wiosny, kiedy jeszcze innym „polskim” ptakom amory nie w głowie, sierpówki wraz z pierwszymi promieniami słońca wpadają w szał godowych uniesień.
Gniazdo i młode
Kiedy związek zostanie umocniony, para przystępuje do budowy swojego gniazdka, które nie sprawia wrażenia przytulnego. Raczej przypomina stertę chaotycznie ułożonych gałązek. Zwykle budują gniazda na drzewach iglastych, ale kiedyś widziałam parę, która zajęła karmnik na parapecie, a jeszcze inną gniazdującą w szczelinie muru. Gniazdo budują wspólnie, wspólnie wysiadują również dwa białe jaja, które muszą być pod stałą opieką rodziców, ponieważ są łakomym kąskiem dla wielu drapieżników. Pomimo pozornej łagodności samce mają naturę dzielnego wojownika. Z niezwykłą zaciekłością przeganiają każdego samca, który odważy się przekroczyć granice jego królestwa. Para sierpówek broniąc gniazda potrafi pokonać o wiele bardziej agresywne ptaki, jak sroki, wrony, czy kawki. Pomimo tego wiele lęgów zostaje zniszczonych i para musi zaczynać od nowa.
Jesień i zima sierpówek
Jesienią młode i dorosłe zaczynają zbierać się w wielkie stada, które mogą liczyć nawet kilkaset osobników. Potrafią pojawiać się masowo na ścierniskach, czy przy gospodarstwach rolnych, gdzie zbierają pozostawione ziarno. Jesień to również czas poszukiwania terytoriów przez młode osobniki, które mogą pokonać duże odległości, w odróżnieniu od innych gołębi robią to zwykle pojedynczo lub w niewielkich grupach.
Obserwuję sierpówki przed moimi oknami od wielu lat. Widzę kiedy mają młode, kiedy tracą partnera, czy podczas zimy szukają zacisznego miejsca na drzewie, aby przetrwać noc.
Zachęcam Was wszystkich do obserwacji i opisywania swoich spotkań z sierpówką.
(AK, PW)
Komentarze ( 8 )
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
„Ciekawy artykuł.”
DAWID407- u mnie także =)
Sierpówka ma ciekawe ubarwienie.