Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Ptasie przystosowania
Wędrówki ptaków
Cztery pory roku z ptakami
Ptak miesiąca
Czy wiesz, że ...
Sprawdź się
Sójka - ptak października
Najbarwniejszy nasz krukowaty
Sójka należy do rodziny krukowatych, które kojarzą się sporej liczbie ludzi z „kraczącymi”, czarnymi lub szaro-czarnymi ptakami, takimi jak kruk, gawron czy wrona.
Z życia sójki
Co do głosu, sójka nie różni się od reszty swojej rodziny – głosem nie urzeka. Jej charakterystyczne, skrzeczące wrzaski są jednak dobrze znane. Alarmujący głos sójki często rozlega się w lesie, kiedy wypatrzy ona coś niepokojącego. W ten sposób „stawia na nogi” i ostrzega także inną leśną zwierzynę. W ogóle sójka jest dość hałaśliwa, co znalazło odbicie w jej łacińskiej nazwie Garrulus glandarius. Garrulus po łacinie znaczy „gadatliwy”, podobnie w angielskim – garrulous. | |
Czujnej uwadze sójki niewiele umknie fot. Paweł Wacławik |
Przygotowania do zimy
Tak jak dla większości innych ptaków jesień to dla sójki okres większej aktywności. Ale nie dlatego, że wybiera się w daleką podróż na zamorskie zimowiska. Część sójek, które żyją na naszym terenie jest osiadła i u nas pozostaje na zimę. Część odlatuje zwykle niedaleko, na południowy zachód. Do nas z kolei zalatują sójki z zimniejszego północnego wschodu Europy. Wiele gatunków ptaków zachowuje się jesienią właśnie w ten sposób. Tak czynią też inne krukowate – gawrony, kawki, ale też i na przykład bogatki. | |
Sójka w owocach jarzębiny fot. Paweł Wacławik |
Na co więc sójka poświęca jesienią swoją energię? Otóż należy ona do grona tych zapobiegliwych ptaków, które gromadzą na zimę zapasy i chowają je w bezpieczne miejsca. Jesienne i zimowe przysmaki sójki to owoce i nasiona leśnych drzew, zwłaszcza duże, takie jak żołędzie. Sójka chowa je w różnych miejscach – wciska w glebę, pod mech i porosty, albo nawet wkłada w stare gniazda innych ptaków (np. strzyżyka). | |
Obfita stołówka sójki, fot. Paweł Wacławik |
Bywa, że zapomina o swoich spiżarniach, a wtedy pozostawione żołędzie stają się z czasem młodymi siewkami dębów i wyrastają w potężne drzewa. Żołędzie są ciężkimi nasionami, nie mają szans na przenoszenie na duże odległości przez wiatr, tak jak lekkie nasiona innych drzew (np. sosny). Sójka dzięki swojemu zapominalstwu pomaga więc rozsiewać się dębom.
Zimą sójki mogą pojawiać się przy karmniku, powodzeniem cieszy się u nich słonecznik i inne nasiona. Mniejsze ptaki są wtedy przez nie odganiane od karmnika. Sójka jak inne krukowate jest interesującym ptakiem. Warto poświęcić chwilę czasu na jej obserwowanie.
(HR)
Komentarze ( 18 )
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
„Ja kilka razy widziałam sójkę w parku. W tym samym znalazłam też pióro sójki z charakterystycznym niebieskim wzorem.:)”