Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu
Jak liczymy?
-
Co najmniej godzinę w dniach 29, 30 lub 31 stycznia 2021. Możemy obserwować w każdy z tych dni lub tylko w jeden. Każdy dzień to osobna obserwacja.
-
Rozpoznajemy gatunki zapisujemy liczbę ptaków danego gatunku.
UWAGA : podajemy największą zaobserwowaną w jednym momencie liczbę ptaków danego gatunku. Nie sumujemy wszystkich osobników w trakcie całego liczenia. Przykład: w chwili rozpoczęcia obserwacji w karmniku posila się 17 bogatek. Przylatują jeszcze 4, po czym 10 odlatuje, po chwili 3 wracają. Naszą wartością maksymalną jest 21 ptaków widzianych jednocześnie. -
Opiszmy warunki panujące danego dnia (śnieg, mróz, deszcz, słońce, silny wiatr itd.);
-
Zapiszmy, jaki rodzaj pokarmu znalazł się w karmniku (słonecznik, mieszanka dla ptaków, owoce, słonina, kule tłuszczowe);
-
Zanotujmy niepokojące nas zachowania ptaków (np. ptak osowiały, nie korzysta z jedzenia, nie płoszy się), oznaki chorób, niepełnosprawności (brak palców, stopy, asymetria skrzydeł, przerost dzioba i in.).
-
Opiszmy miejsce, w którym znajduje się karmnik (np. ogród z dużą liczbą drzew, ogród bez drzew, parapet w bloku w mieście, podwórko, balkon w domku jednorodzinnym itd.).
-
Wypełniamy Kartę Obserwacji z Dystansu – wyłącznie formularz w wersji elektronicznej. Na wypełnione przez was karty czekamy do 7 lutego 2021.
Więcej informacji o Zimowym Ptakoliczeniu 2021 znajdziecie na stronie OTOP
kliknij
.
Śledźcie te informacje systematycznie. Być może będziemy mieli dla was więcej informacji!
Powodzenia!
Komentarze ( 0 )
Ten dokument nie był jeszcze komentowany
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a