Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Zimowe Ptakoliczenie 25-27 stycznia 2019
Zimowe Ptakoliczenie - co to za wydarzenie
26 i 27 stycznia
w miejskich parkach i ogrodach zaroi się od miłośników ptaków. W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach.
Jakie to mogą być ptaki? Wróble, mazurki, bogatki, modraszki, gawrony, krzyżówki, jemiołuszki, czyże, dzwońce …
Lista ptaków, które można spotkać zimą w Polsce, jest długa. Zatrzymują się tam, gdzie mogą znaleźć coś do zjedzenia. Gdy przychodzą mrozy, przy naszych karmnikach robi się tłoczno, a ptaki wodne licznie gromadzą się tam, gdzie woda nie zamarza. Zima to idealny czas na obserwowanie ptaków!
Na podstawie wyników obserwacji OTOP przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje takie, prowadzone przez lata, pozwalają zauważyć ciekawe zjawiska zachodzące w ptasim świecie. Przez ostatnie dziewięć lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się lubiany przez wszystkich wróbel, a na trzecim – gawron.
Z kim na Zimowe Ptakoliczenie
Co roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce.
Przewodnicy OTOP - Wolontariusze w czasie spacerów nauczą rozpoznawać ptaki najczęściej spotykane u nas zimą, ale także opowiedzą się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać. Spis organizowanych wycieczek znajduje się na stronie OTOP tutaj. Sprawdź, czy i w twojej okolicy takie wydarzenie jest organizowane. Lista jest na bieżąco aktualizowana, więc zaglądaj do niej co jakiś czas.
W Zimowym Ptakoliczeniu można także wziąć udział indywidualnie
– przy naszym karmniku, na balkonie, na podwórku (zachęcamy, żeby dzieci przyłączyły się do wspólnych obserwacji!). Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną pod tym linkiem.
Zapytaj swojego nauczyciela o możliwość zorganizowania wycieczki klasowej.
Wycieczka szkolna może ruszyć już w piątek, 25 stycznia 2019.
Szczygieł - Ptak Zimy 2019
Zimowemu Ptakoliczeniu 2019 patronuje szczygieł. To ptak, którego najłatwiej zaobserwować na otwartych polach i łąkach. Jego ulubionym przysmakiem są nasiona ostu, ale nie pogardzi innymi nasionami, wydłubywanymi z traw i chwastów. Dorosłe szczygły trudno pomylić z innymi ptakami – ich karminowa maska na głowie i charakterystyczna żółta pręga na skrzydle pozwalają na szybką identyfikację. Zimą szczygły spędzają dnie w stadach, składających się z kilku lub kilkunastu osobników. Wspólnie żerują na wystających spod śniegu roślinach, wyczyniając przy tym dość zaskakujące akrobacje. W czasie Zimowego Ptakoliczenia 2018 zaobserwowano w sumie 273 szczygły. Ta niewielka liczba wynika z odludnych, pozamiejskich terenów bytowania tego gatunku. W Polsce liczebność szczygłów co roku spada. Podziwiajmy zatem te piękne ptaki i miejmy nadzieję, że nie znikną z naszego krajobrazu. Więcej o Ptaku Zimy 2019 możecie przeczytać tu, czyli na stronie OTOP.
Śledź informacje o Zimowym Ptakoliczeniu na
stronie internetowej i na
Facebooku OTOP!
(na podstawie: www.otop.org.pl)
Komentarze ( 1 )
puchacz235
łabędź
punkty: 10447
dodano: 2019-01-29 19:29
Już wypełniłam elektroniczną kartę obserwacji na OTOP. Co rok uczestniczę w Zimowym Ptakoliczeniu. Serdecznie polecam! :)
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a