Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Ptasie przystosowania
Wędrówki ptaków
Cztery pory roku z ptakami
Ptak miesiąca
Czy wiesz, że ...
Sprawdź się
Zima
Nie dajmy się zwieść pozorom. Zima nie jest czasem, kiedy w przyrodzie życie zamiera. Życie ptaków może jest mniej intensywne, różnorodność gatunków mniejsza, ale warto i teraz wziąć lornetkę w rękę i zobaczyć co się w świecie ptaków dzieje. A zdarzają się często niezwyczajne sytuacje.
Ptaki, które lubią zimę
Ptaki, którym nie w smak nasza zima, już dawno odleciały
spędzić ją w przyjemniejszych warunkach Europy zachodniej i południowej, Afryki (na całej jej długości od północnych wybrzeży po krańce południowe, poza Saharą oczywiście), a nawet do Azji. O tym dokąd ptaki wybrały się na zimowiska piszemy w poprzedniej części Czterech pór roku z ptakami .
Zdobyć pokarm zimą ...
O pokarm zimą trudniej. A i czasu potrzebnego na znalezienie go jest mniej, bo zimowy dzień jest znacznie krótszy. Najeść trzeba się przy tym odpowiednio dużo, żeby wystarczyło na noc, dłuższą i mroźniejszą niż letnia.
Niektóre zapobiegliwe ptaki gromadzą więc zapasy. Swoje „spiżarnie” zapełniają sosnówki i sikory ubogie, sójki, orzechówki, kowaliki. Jedne wciskają swoje zapasy dziobem w ziemię pod mchy i porosty, pomiędzy igliwie, czy w zagłębienia w ziemi, przykrywając je dodatkowo liśćmi lub kamykami. Inne ptaki chowają nasiona i owady w szpary w korze drzew (sosnówka, sikora uboga, kowalik). Jak to często bywa nie tylko w ptasim świecie, z zapobiegliwości jednych korzystają ci mniej pracowici. Bogatka na przykład śledzi kroki swoich "krewnych" (sosnówki i sikory ubogiej) i nieelegancko podbiera im zapasy. | |
Kowalik wciska zapasy w szpary kory drzew, fot. Jukka J.Nurmi |
"Pan na zagrodzie". Czasami lepiej jest pilnować "swojego" terenu przed innymi ptakami, konkurującymi zimą o pokarm. Zwykle terytorializm (czyli skłonność do obrony swojego terenu) ptaki ograniczają do okresu lęgowego, kiedy para rodziców musi wykarmić i odchować pisklęta. U niektórych ptaków jednak to zachowanie przedłuża się także na okres jesieni i zimy. Może być tak, że swojego terenu broni para (tak zachowuje się kowalik), albo też przeganiają się także wzajemnie samiec i samica (na przykład rudzik zimujący w Anglii).
Obserwacja ptaków przy karmniku to duża frajda i czasami pierwsza w życiu okazja do zobaczenia pewnych gatunków „na żywo”. O tym, czym i według jakich zasad dokarmiać ptaki przy karmniku, piszemy w dziale Ptasia stołówka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ptaków przy karmniku w
galerii OTOPJuniora
.
Różne sposoby na zimę
Łączenie się w stada
to sposób na zimę wielu gatunków ptaków. W grupie łatwiej znaleźć pokarm, każdemu coś tu skapnie – dobitnym przykładem są wspomniane już chmary jemiołuszek i zimowe skupienia krzyżówek czy łabędzi niemych. Łatwiej też uchronić się przed drapieżnikiem, a nocującym w grupie stadkom jest cieplej, jak na przykład stłoczonym blisko siebie puchatym raniuszkom (czytaj O raniuszku...).
Zimowe stada ptasie mogą być jednogatunkowe – na przykład kuropatwy, koczujące czyże, gile, raniuszki. Mogą też być mieszane – w międzygatunkowych stadach żyją zimą sikory, chętnie wśród nich przebywają pojedyncze mysikróliki i kowaliki.
|
|
Zimowe stadko mazurków fot. Jukka J.Nurmi |
Ptaki terenów górskich
stosują inną strategię – im wyżej, tym zimniej, dlatego na czas zimy często schodzą w doliny. Tak zachowuje się płochacz halny
żyjący u nas w Tatrach, Bieszczadach i Karkonoszach, czy też zamieszkujący Alpy wieszczek.
Nie samym pokarmem ptaki żyją…
Zima w pełni, ale niektóre ptaki zaczynają już myśleć o godach i łączeniu się w pary. W godowym upierzeniu przez całą zimę paraduje samiec krzyżówki. Bieliki, które łączą się w pary na całe życie, już w styczniu rozpoczynają toki, a od lutego trzymają się blisko gniazda i rozbudowują je. Samica bielika składa jaja na przełomie lutego i marca. Ciekawie zachowuje się krzyżodziób świerkowy – do lęgu może przystąpić już w styczniu, jeśli tylko będzie miał dość swojego ulubionego pokarmu, czyli nasion świerka. W lutym pierwsze trele godowe wyśpiewują kosy i bogatki. W lutym mogą też pojawić się u nas ptaki o iście królewskim wyglądzie, żurawie, i zajmować już terytoria lęgowe. | |
Samiec krzyżówki w szacie godowej, fot. Jukka j. Nurmi |
Lepiej zostać czy odlecieć?
Pamiętajmy, że dla obu grup ptaków - tych, które u nas zimują i tych, które odlatują, zwłaszcza w dalekie podróże – zarówno wybór „zostać", jak i "odlecieć” wiąże się z ryzykiem. Zimowanie tutaj naraża je często na bardzo ostry chłód i głód. Wędrówka natomiast to poważny wysiłek i śmiertelne nieraz niebezpieczeństwo (czytaj: Niebezpieczna podróż).
(tekst: HR)
Komentarze ( 9 )
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
„Aż wstyd pisać... U mnie tylko bogatki, sójki, bażanty, kosy, sroki.”